Program neděle 19. listopadu

  • Kino Blansko

Moderuje Lukáš „lumír“ Hubert

10:00 HLUBINY A POSEDLOSTI: ZAŘÍKÁVAČ ANDRE HARTMAN, režie Miroslav Náplava, Česko, 2023, 53 min.
Carcharodon carcharias byl v minulosti nazýván lidožravým, lidé ho měli za nejstrašnější monstrum mořských hlubin. Andre Hartman se pokusil tento mýtus vyvrátit. Stal se prvním člověkem, který se k nim začal cíleně potápět bez ochranné klece.

11:00 TOM BRÁZDIL A MAŘÍ MAGDALÉNA HALATOVÁ: SERENITY EXPLORERS
…v krvi nám kolovalo víc a víc mořské soli. Zahodili jsme své jistoty, opustili teplý byt v Praze, přestěhovali se do Dánska k moři, všechno riskli a pořídili si vlastní loď jménem “Midnight Blue”. Naše úsilí a životní energii jsme naplno zaměřili na organizování plaveb a jiných dobrodružství.

12:00 -12:30 přestávka

12:30 KÁVOVÁ BUDOUCNOST, režie Stanislav Komínek, Česko, 2023, 41 min.
Předpremiéra dokumentu natáčeného v Kolumbii a Kostarice. Ukazuje problémy lidí pěstujících kávu i možnosti, jak bojovat s chudobou a změnou klimatu. Pěstitelé neřeší jen budoucnost kávy, ale i celé naší planety. (následuje beseda s autorem)

13:30 VERONIKA JIŘÍČKOVÁ: NA KOLOBĚŽCE
Má neobyčejně neklidné nohy. Nepostojí, neposedí, nepoleží a na své žluté koloběžce drandí světem.

14:30 -15:00 přestávka

15:00 BLANENSKÁ LÉTA JINDŘICHA WANKLA
Povídání s autory, film o filmu a nahlédnutí do střižny k dokumentu o Jindřichu Wanklovi. Film připravuje studio Audiovisual Jana a Radka Popelkových pro cyklus Živá pamět města Blanska. Kdo to byl Jindřich Wankel, co objevoval a kde bádal. Co má společného s Blanskem? I díky němu se Blansku přezdívá Brána Moravského krasu.

16:00 ZDENĚK ŠPÍŠEK: STROMY PRO MORAVSKÝ KRAS
Rajbas si každý spojí s dalekými cestami, výkony extrémních sportovců… Prostředím pro naše dobrodružství je příroda, kterou je potřebné chránit a drobnou věc můžeme udělat i u nás doma.

16:30 -17:00 přestávka

17:00 světová premiéra expedičního dokumentu
JAVARI, režie, kamera, střih Miroslav Haluza, produkce Simon Pelikán, ČR 53 min.
Po šesti létech se Simon a Mirek vrací k indiánskému kmeni Matsés, který žije na peruánsko-brazilské hranici u řeky Javari. Jedno z nejodlehlejších a nejméně probádaných oblastí naší planety se stane dějištěm dobrodružného příběhu, když se na vlastní pěst vypraví hledat osamocenou osadu ztracenou v hlubinách Amazonie. Pointou cesty je poznání, že v dnešní digitální době stále ještě existují hodnoty jako láska k přírodě, rodině, dobrodružství a přátelství ve zdánlivě zcela odlišných kulturách. (následuje beseda s autory)