Aktuality

VALÍME DÁL6.1.2024
Kalendář se přehoupl do roku 2024. Do Nového roku jsme doslova vběhli, jak to zachytil svým objektivem Petr Klepal a fotky poskládal do moc pěkného alba. Najde se v něm každý, kdo si s námi přišel zaběhat. A co chystáme? Už v únoru to bude klubový Večer s Kotlíkem č. 224, s jarem se rozběhne tradiční KOB (tentokrát budeme objevovat smírčí kameny), Zdenála Oskeruše neopouští elán do obnovy krajiny našeho krasu, rozjedou se přípravy filmové soutěže Okem dobrodruha, dětské soutěže Wau! a spousta dalších akcí, které završíme na 26. ročníku Rajbasu.

BĚHEM DO NOVÉHO ROKU!20.12.2023
Někdo na pohodu, někdo na rekord.… Oběhnout, či případně obejít, areál bejsbolu na blanenském Sportovním ostrově Ludvíka Daňka znamená absolvovat téměř přesně jeden kilometr. Každý si tak při tradiční Novoroční dvouhodinovce může zvolit nebo ověřit kolik okruhů stihne během dvou hodin, což je jediný limit této akce. Zván je každý, běžet celé dvě hodiny není podmínkou. Muže to však být bezva novoroční výzva. Rekordy drží Dan Orálek (31 kol) a Iva Hrdilčková (27 kol). Dá letos někdo víc?

VÁNOČNÍ SETKÁNÍ RAJBASÁKŮ18.12.2023
Tato akce, po předchozích létech na blanenském lomu a přehradě, už zjevně a pevně zakotvila u Salmova splavu na řece Svitavě. Nechodí tam čumilové a my ostatní si můžeme dělat, co nás napadne. Jasněže nikdy nechybí svařák a zpívání koled. Letos se pod splavem vytvořil bezva ostrov. Takže nová výzva. Obsadíme ostrovní RAJBASLAND? 🙂 Kolik se nás tam dostane? Dá se tam tam přebrodit a třeba vznikne foto na novoročenku. 🙂

OHLÉDNUTÍ ZA RAJBASEM30.11.2023
Fotografka Hanka Soviš Fučíková je součástí festivalové party už několik let. Její fotoreporty bez přehánění jsou vždycky super. Byli jste na Rajbasu? Najdete se na některé z 384 fotek? Nebyli? Tak se podívejte, o co jste přišli.

ETIOPSKÝ KOTLÍK A VÝROČNÍ!29.11.2023
První klubový Večer s Kotlíkem se konal 9.12. 1993 a světem dobrodružství a písniček nás provází po dalších třicet let. Ten s pořadovým číslem 223 se chystá do blanenské Ulity na středu 6.12.2023 od 19:00 hodin. Milan „Dany“ Daněk k povídání přizval Alenu Žákovskou a Štěpána Daňka. Autobusem po Etiopii k obyvatelům údolí řeky Omo. Proč necestujete jako bílí? Každý by si měl vyhodnotit sám, jestli jeho cesta má nebo nemá smysl.

KDO ZÍSKAL RAJBASÁKY?29.11.2023
Rajbasák je náš filmový Oskar. Soška z dílny Petra Zouhara se každoročně předává nejlepším autorům soutěže neprofesionální filmové tvorby Okem dobrodruha. Materiál, ze kterého je vyroben, odkazuje na Moravský kras. Roztančená postavička je železa (tradice železářství) a stojí na podstavci z vápencového kamene (tradice vápenictví). A kam letos putoval? Odborná porota rozhodla o udělení Rajbasáka za tři první místa v pořadí: Michal Prskavec (Krnsko, film Camino di Santiago), Jiří Vávra (Úvaly, film Jak si užít Filipíny) a Petr Mazáč (Cheb, film Vítej v džungli). Rajbasáka za „srdcařský“ film Na Dyji si odvezl Václav Wetu Šimek do Červeného Kostelce.

REPORT A PODĚKOVÁNÍ24.11.2023
Honza Popelka a jeho reporty jsou součástí festivalu už čtvrtstoletí. Skryt za kamerou a vždy tam, kde se něco děje. Děkujeme. A stejně tak děkujeme všem, kteří mají podíl, že se nám ten Rajbas už čtvrtstoletí daří. Partnerům, všem organizátorům, vystupujícím, vystavujícím, soutěžícím i divákům. Bez vás by to nemělo smysl. DÍK.

GRENA BĚH23.11.2023
Již po 24té proběhl v rámci Festivalu Rajbas běh do vrchu se zátěží 5ti litrového soudku. Na start letošního Grena běhu se postavilo 63 závodníků. Trať dlouhou zhruba 1,8 km dokončil nejrychleji Petr Karlík, a to v čase 13:04. Pro ty z Vás, kteří jste tuto legendární akci zmeškali, přinášíme krátký sestřih z dílny Jana Popelky. Kompletní výsledky zde.

SPLNĚNÝ SEN15.11.2023
Každý máme své sny. Měl ho také Jirka Kolbaba a může se pochlubit, že si ho dokázal splnit. Na Rajbasu nám ho v sobotu 18. listopadu večer v osm prozradí. A kromě toho, se můžeme těšit na jeho fotografie přírody, lidských tváří, zvířat a situací ze všech šesti kontinentů planety.

POZOR ZMĚNA V PROGRAMU. UVIDÍTE NEKLIDNÉ NOHY!14.11.2023
Omluvila se Markéta Kutilová, ale nebojte, nebudete nijak ochuzeni. Namísto atraktivní novinářky jsme zařadili setkání s neméně atraktivní koloběžkářkou. A ne s ledacjakou. Veronika Jiříčková má neobyčejně neklidné nohy. Nepostojí, neposedí, nepoleží a na své žluté koloběžce drandí světem.