Host 2023

Zuzana a Matej Dolinyovi, zoologové, filmaři a fotografové.
LIVING ZOOLOGY

Naší celoživotní vášní je cestování za přírodou a poznávání zajímavých živočichů. Pozorování zvířat v jejich přirozeném prostředí nás maximálně naplňuje a chvíle strávené v terénu patří k těm nejhezčím vůbec. S cílem zprostředkovat naše zážitky z divočiny široké veřejnosti jsme v roce 2014 rozjeli projekt Living Zoology a pomocí videí a uměleckých fotografií se snažíme popularizovat zoologii a ochranu přírody. Living Zoology se postupně proměnilo ve filmové studio a těžištěm naší tvorby se staly dokumentární filmy. Největší pozornost věnujeme jedovatým hadům, kterých se většina lidí zbytečně bojí nebo štítí. Chceme ukázat, že jsou to úžasní tvorové, kteří si zaslouží naši úctu a ochranu. Nejen po plazech jsme pátrali už na třech kontinentech.
Potkali jsme se během studia zoologie na Masarykově univerzitě v Brně a od začátku roku 2013 tvoříme pár. Skvěle se doplňujeme v běžném životě i na expedicích, což jsme v červnu 2017 stvrdili svatbou.

ZUZANA DOLINAY
Zooložka, fotografka a pedagožka

Již od dětství mě zajímala příroda a vše, co se v ní děje. Dobrodružné výpravy za zvířaty se nejprve omezovaly na lesy v okolí Brna, ale díky skvělým rodičům jsem měla už od základní školy možnost poznávat přírodu i v jiných částech světa. Z koníčku se postupně stalo i mé životní zaměření a vystudovala jsem na Masarykově univerzitě ekologickou a evoluční biologii, konkrétně zoologii. Vždy mě taky bavilo pracovat s dětmi a dlouhodobé lektorování environmentálních výukových programů na Lipce mě podnítilo k úspěšně ukončenému studiu učitelství biologie pro střední školy. Lásku k přírodě a dětem kombinuji i ve svém aktuálním zaměstnání jako pedagožka v lesní mateřské školce Medlánka.
Cestování je pro mě téměř životní nutnost, ať už se jedná o krátkou výpravu do hor s batohem na zádech nebo dlouhou expedici do tropů. Jako neodmyslitelného společníka jsem na cesty postupně přibrala fotoaparát a od roku 2008 se snažím divokou přírodu také fotit. Zvířata se pokouším zachytit neokoukaným způsobem a největší radost mám z fotek ukazujících přirozené chování nebo vzácného živočicha.

MATEJ DOLINAY
Herpetolog a filmař specializován na hady

Už jako malý kluk jsem listoval zoologickými encyklopediemi a snil o dobrodružných expedicích do divoké Afriky. Láska ke zvířatům a přírodě mě neopustila a kvůli studiu biologie na prestižní univerzitě jsem se neváhal přestěhovat do České republiky. V Brně na Masarykově univerzitě jsem vystudoval odbornou zoologii, Ph.D. studium jsem dokončil v roce 2022. Mým výzkumným zaměřením byla evoluční biologie a ekologie obratlovců, konkrétně obojživelníků a plazů ve střední Africe.
V roce 2013 jsem se účastnil kurzu tropické biologie s organizací Tropical Biology Association na Madagaskaru, kde jsem naprosto propadl kouzlu tropických ekosystémů. Od té doby jsem se snažil do tropů pravidelně vracet v rámci výzkumných či filmařských expedic. Pracoval jsem také jako průvodce poznávacích zájezdů za zvířaty pro cestovní kancelář Grand Afrika.
Od roku 2020 je filmování zvířat pro mě zaměstnáním na plný úvazek díky našemu youtubovému kanálu Living Zoology. Velký smysl vidím v projektech zaměřených na méně populární zvířata jako jsou hadi, varani nebo žáby. Hadi jsou mojí nejoblíbenější skupinou a specializuji se na tvorbu dokumentů a vzdělávacích videí o nich. Jedovatí hadi vzbuzují strach u mnoha lidí, mají ale v ekosystémech své nezastupitelné místo a navíc jsou úžasní!