Aktuality

OHLÉDNUTÍ ZA RAJBASEM30.11.2023
Fotografka Hanka Soviš Fučíková je součástí festivalové party už několik let. Její fotoreporty bez přehánění jsou vždycky super. Byli jste na Rajbasu? Najdete se na některé z 384 fotek? Nebyli? Tak se podívejte, o co jste přišli.

ETIOPSKÝ KOTLÍK A VÝROČNÍ!29.11.2023
První klubový Večer s Kotlíkem se konal 9.12. 1993 a světem dobrodružství a písniček nás provází po dalších třicet let. Ten s pořadovým číslem 223 se chystá do blanenské Ulity na středu 6.12.2023 od 19:00 hodin. Milan „Dany“ Daněk k povídání přizval Alenu Žákovskou a Štěpána Daňka. Autobusem po Etiopii k obyvatelům údolí řeky Omo. Proč necestujete jako bílí? Každý by si měl vyhodnotit sám, jestli jeho cesta má nebo nemá smysl.

KDO ZÍSKAL RAJBASÁKY?29.11.2023
Rajbasák je náš filmový Oskar. Soška z dílny Petra Zouhara se každoročně předává nejlepším autorům soutěže neprofesionální filmové tvorby Okem dobrodruha. Materiál, ze kterého je vyroben, odkazuje na Moravský kras. Roztančená postavička je železa (tradice železářství) a stojí na podstavci z vápencového kamene (tradice vápenictví). A kam letos putoval? Odborná porota rozhodla o udělení Rajbasáka za tři první místa v pořadí: Michal Prskavec (Krnsko, film Camino di Santiago), Jiří Vávra (Úvaly, film Jak si užít Filipíny) a Petr Mazáč (Cheb, film Vítej v džungli). Rajbasáka za „srdcařský“ film Na Dyji si odvezl Václav Wetu Šimek do Červeného Kostelce.

REPORT A PODĚKOVÁNÍ24.11.2023
Honza Popelka a jeho reporty jsou součástí festivalu už čtvrtstoletí. Skryt za kamerou a vždy tam, kde se něco děje. Děkujeme. A stejně tak děkujeme všem, kteří mají podíl, že se nám ten Rajbas už čtvrtstoletí daří. Partnerům, všem organizátorům, vystupujícím, vystavujícím, soutěžícím i divákům. Bez vás by to nemělo smysl. DÍK.

GRENA BĚH23.11.2023
Již po 24té proběhl v rámci Festivalu Rajbas běh do vrchu se zátěží 5ti litrového soudku. Na start letošního Grena běhu se postavilo 63 závodníků. Trať dlouhou zhruba 1,8 km dokončil nejrychleji Petr Karlík, a to v čase 13:04. Pro ty z Vás, kteří jste tuto legendární akci zmeškali, přinášíme krátký sestřih z dílny Jana Popelky. Kompletní výsledky zde.

SPLNĚNÝ SEN15.11.2023
Každý máme své sny. Měl ho také Jirka Kolbaba a může se pochlubit, že si ho dokázal splnit. Na Rajbasu nám ho v sobotu 18. listopadu večer v osm prozradí. A kromě toho, se můžeme těšit na jeho fotografie přírody, lidských tváří, zvířat a situací ze všech šesti kontinentů planety.

POZOR ZMĚNA V PROGRAMU. UVIDÍTE NEKLIDNÉ NOHY!14.11.2023
Omluvila se Markéta Kutilová, ale nebojte, nebudete nijak ochuzeni. Namísto atraktivní novinářky jsme zařadili setkání s neméně atraktivní koloběžkářkou. A ne s ledacjakou. Veronika Jiříčková má neobyčejně neklidné nohy. Nepostojí, neposedí, nepoleží a na své žluté koloběžce drandí světem.

FOTKY, KRESBY, PLAKÁTY13.11.2023
Rajbas má svou klidovou zónu v horním předsálí Dělnického domu. Zde každoročně vystavují fotografové. Letos budou výstavy pestřejší. Čtvrtstoletí Rajbasu připomene kolekce festivalových plakátů, legendární lezec Petr Prachtel se představí jako výtvarník a fotografie taky budou. Jirka Baisa je v poslední době znám jako „Jednooký starý fotograf“ a jeho fotky z koncertů reflektují jeho vztah k hudbě. Rád však fotí i přírodu Moravského krasu, kde není problém najít místa, která si o fotku přímo říkají. Pro výstavu v rámci festivalu Rajbas připravil fotografie na téma Toulky Moravou.

RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ V DODÁVCE?10.11.2023
Proč ne! Rok na cestě v obytné dodávce, nejvyšší hory 12 států a hledání nejlepšího hřiště pro roční dítě v celkem 17 zemích Evropy. Zajímá vás, jak se dá skloubit aktivní vyžití rodičů s potřebami dítěte? Jak zabavit batole na pár metrech čtverečních? To a mnohem víc se dozvíte od Tomáše Ryby a Markéty Vaňkové v rámci sobotního programu scény "Kotlík".

RAJBAS ZAČÍNÁ ZA TÝDEN!10.11.2023
V pátek 17. listopadu je státní svátek a festivalové akce budou probíhat na několika místech, často i souběžně. Nejdříve začíná dětská část festivalu WAU!. Mladí prezentéři svých dobrodružství se sejdou na Domě přírody Moravského krasu už v 9:45 hodin, projekce soutěže neprofesionálního filmu Okem dobrodruha začíná v kině ve 13:00 hodin a shodně v 18:00 odstartuje šifrovačka Megbolondul a v klubu Suterén hudební Open mic Moravský kras.