Aktuality

 

LOBO A WANAILON13.9.2023
Ivo „Lobo“ Chalupa je je muzikant a tremp. Mimo jiné hraje hraje na dobro a zpívá s kapelou Wanailon. V létě si vyrazil za oceán na potlach Kanadské letokruhy. Ve středu 4. října bude hostem Milana „Danyho“ Daňka na Večeru s Kotlíkem s pořadovým číslem 222. Můžete se těšit na vyprávění o jeho nedávném výletu do kanadské divočiny na potlach Kanadské letokruhy a určitě i na mnoho dalších příhod a zážitků. A taky určitě na písničky, které Wanailon „umíííííííí!“.

 

ŠEDIVÝ SKALP NA SKALKÁCH PAMATUJE12.9.2023
...již 26 přeběhů okresu Blansko. První říjnovou neděli (1.10.2023, start v 11:00 hodin) poběžíme už potřinácté z nejnižšího bodu okresu (Adamov 236 m n.m.) na ten nejvyšší (Skalky 730 m n.m.). Trať lze zdolat i štafetově. Nejde o závod, ale o zážitkovou akci, kde se však dosažené časy měří a vede se Kniha rekordů. Kdo celou trasu nezvládne sám, může ve štafetě. V tom případě jede skupinka na kolech, přičemž má o jeden bicykl méně a vždy jeden člen běží. A pozor! Za překonání rekordu jednotlivců nebo štafety (do počtu čtyř účastníků) slibujeme permanentku na Rajbas. Podrobnosti k letošnímu ročníku najdete zde.

 

UKAŽ SVÉHO NETOPÝRA!9.9.2023
Termín letošní výročního festivalu Rajbas vychází na prodloužený víkend (17.-19.11.2023), což otvírá možnost i větší pestrosti programu. Lubyn vyzývá k účasti na Open mic Moravský kras. Bonusem pro vystupující je pernamentka na všechny festivalové programy. Přihlásit se může kdokoliv na lubyn@email.cz. Podmínkou je pouze autorská tvorba: písně, básně, muzika, divadlo, tanec, stand-up…..

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ OBDOBÍ JE PATRNĚ PODZIM8.9.2023
Zpívá Ivan Mládek a nejen tahle písnička rozhodla o změně termínu společného startu 3. etapy KOB 2023. Takže se těšíme na dalším poznávaní Lesnického Slavína se startem v neděli 24. září v 11:00 ze Křtin. Více o ní včetně mapky zde. A samože jako vždy platí, že možno ji zdolat kdykoli. Třeba i v původně plánovaný termín. Těšíme se!

 

„CÍTÍM, ŽE POMALU PŘICHÁZÍ ČAS NA POŘÁDNOU DÁVKU ADRENALINU.“21.7.2023
Zdá se to neskutečné, ale je to tak. Život na niti charismatické legendy československého horolezectví dorazil na metu 85. Petr Prachtel (*1938) jedinečný, obdivovaný i zatracovaný, autor mnoha stovek prvovýstupů, malíř, běžec a nepřehlédnutelný každoroční host našeho festivalu slaví 21.července své narozeniny. Přejeme spoustu zdraví a elánu, připíjíme na dálku a těšíme se, že to řádně oslavíme na Rajbasu!

 

BLÍŽÍ SE SVATOJÁNSKÁ NOC15.6.2023
O Svatojánské noci prý přestávají platit hranice mezi reálný světem a tím nadpřirozeným, je to doba plná kouzel a tajemství. Doba magických rituálů a příležitost k neobyčejným setkáním. Všechny zveme na přivítání léta v pátek 23. června večer opět na Malém Chlumu, a to při tradici jejíž historie sahá daleko do starověku. Pod dohledem biologa Zdenála Oskeruše Špíška se bude vařit čaj z devatero bejlí, klábosit, zpívat a třeba i skákat přes oheň. Pozor, podle pověstí se o Svatojánské noci v lesích, na lukách mohou prohánět bludičky a lesní panny!

 

SPŘÁDAT PLÁNY15.5.2023
… bývá vesměs příjemnou zábavou. Snad nebude jinak i na sněmu našeho spolku Horizont Blansko, který je svolán k poradnímu ohni za Domem přírody Moravského krasu na nedělní podvečer 21. května v 17:00 hodin. Na programu bude volba Rady spolku a možná dojde i na plány jak oslavit 25. výročí festivalu Rajbas. Zváni jsou členové spolku stejně a vítáni noví zájemci s elánem.

 

WAU JE VYHLÁŠENO!27.4.2023
Jsou věci, které dávají smysl a náš „dětskej Rajbas“ mezi ně určitě patří. Přehlídka dobrodružných prezentací WAU je určena pro všechny děti a mládež od 6 do 20 let. Chodíš rád na výlety, vandruješ, sportuješ, cestuješ, baví tě pozorování přírody? S rodiči, sám, s kamarády nebo oddílem? WAU je tu právě pro tebe!

 

LESEM KE STUDÁNKÁM A POMNÍČKŮM19.4.2023
První ze čtyř společných poznávání Lesnického Slavína zažili všichni účastníci na Blanenské etapě KOBu 2023. Na startu jsme v neděli 16. dubna zaznamenali 53 účastníků a to jsme nezapočítali psy J. Nejvíce bylo běžců, ale vedle chodců se několik odvážlivců vydalo na trať dlouhou 16 kilometrů na kole a dokonce s kočárkem. Teda trať byla krásná, jen na kole se to moc projet nedalo a s kočárkem už vůbec ne. To se omlouváme a druhou etapu slibujeme schůdnější. A čeká nás zanedlouho. Startujeme v neděli 21. května tentokrát z Bílovic nad Svitavou.

 

LESNICKÝM SLAVÍNEM5.4.2023
povedou hned čtyři etapy letošního KOBu. Ta první (dlouhá 16 km) odstartuje v neděli 16. dubna v 11:00 hodin od vlakového nádraží v Blansku. A opět zveme všechny, kdo rádi běhají, chodí, jezdí na kole, toulají se a hlavně mají chuť poznávat přírodní a jiné krásy. Ať už sami, s kamarády, s dětmi, ve skupině, společně nebo každý kdy a jak chce. Budeme snažit připomenout místa, která nejsou zatížena komerční turistikou a příběhy, které se k nim váží každého obohatí. Lesnický Slavín je protkán lesními cestami mezi spoustou památníků, palouků a studánek a nabízí spoustu poetických výhledů. Výchozím místem se postupně stane Blansko, Bílovice, Křtiny a Adamov. Vše potřebné se dozvíte zde.