Aktuality

O STRÁŽCÍCH PŘÍRODY3.3.2023
Strážci mají nenahraditelnou roli při styku s návštěvníky chráněných území, vždyť jsou to často jediní reprezentanti státní ochrany přírody, se kterými se návštěvníci venku setkají. Hodně lidí pohlíží na strážce jen jako na represivní složku, jakousi zelenou policii. Pokusme se tento pohled trochu změnit a ukázat, že tu nejsou zbytečně. Zdeněk „Oskeruše“ Špíšek na Večeru s Kotlíkem č.220 uvede svého hosta ochranáře, pracovníka CHKO Moravský kras a speleologa Filipa Chalupku. Zveme všechny na Ulitu ve středu 16. března od 19:00 hodin.

TŘICÁTÁ SEZÓNA16.2.2023
Klubový Večer s Kotlíkem č.1 proběhl už v roce 1993, takže letos slavíme třicítku a ve středu 15. února jsme začali klubovkou s pořadovým číslem 219. Hostem byl Aleš Bláha alias Šnek. Pojal přípravu svědomitě a zapojil celou rodinu. Manželka Silvuš napekla šneky a děti Magda a Vojta si s ním zazpívali na pódiu a kytička tulipánů patřila jeho mamince. A proč si přinesl a hrál hned na tři kytary? Ta první, stoletá, patřila dědečkovi, který na ni hrál v době, kdy byl legionářem v Rusku. Druhá, gibsona, je po tátovi, který na ni hrál na vojně, tehdy když přijeli Rusáci… Díky Šneku za bezva večer plný vzpomínek a písniček.

ZE ŽIVOTA ŠNEKA24.1.2023
Na prvním letošním klubovém Večeru s Kotlíkem č.219 zazní nejen písničky, ale také vyprávění plné vzpomínek, současnosti i plánů života známého blanenského muzikanta Aleše Bláhy alias Šneka. A když Šnek, tak kde jinde než v Ulitě. Ve středu 15. února od 19:00 hodin zde uvede svého hosta a kamaráda Milan Dany Daněk.

REKORDNÍ ÚČAST4.1.2023
Již po sedmé jsme se sešli na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka na Novoroční dvouhodinovce. Okruh kolem bejsbolového hřiště měří téměř přesně jeden kilometr a je bezva příležitostí k běžecké oslavě přicházejícího roku. Jednoduchá výzva, aby si každý zkusil a spočítal kolik kilometrů za dvě hodiny uběhne. Každý jak chce, někdo si rád popovídá, jiný běží o rekord. Run free! Důležité je potkat se a hýbat. Již tradičně si přišel zatrénovat Dan Orálek, který napočítal nejvíc koleček (29). Holky Petra Krejsová a Marcela Čadová daly shodně 25. Celkem kroužilo báječných 62 běžců.

WAU!!!18.11.2022
Kdo přišel ve čtvrtek do Domu přírody Moravského krasu, ví že opravdicky "wau" bylo všech úžasných patnáct dětských prezentací dobrodružství. Kdo to nestihl, má šanci přijít na reprízu tří z nich, které vybrala porota k projekci v sobotu na velké festivalové scéně v Dělnickém domě. Závěrečné povídání s paleontologem Štěpánem Rakem nemělo chybu. Dnes Rajbas pokračuje od 16:00 hodin projekcí soutěžních filmů Okem dobrodruha a od 18:00 hodin šifrovačkou Megbolondul. Hrrrr do víkendu. Bude to jízda!

Z BLANSKA NA HOŘICE7.11.2022
Program Rajbasu nikdy nezůstává za dveřmi sálů. Grena běh se zátěží dokonale prověří každého z jeho účastníků. A nemusí to být jen běžci. Se zátěží pětilitrového černohorského soudku furt do kopce to vyběhne málokdo. Dvacátý třetí ročník tradiční akce startuje v sobotu 19. listopadu.

NAFEST !!!3.11.2022
Chceš se pobavit? Dostat se na Rajbas ZADARMO? A ještě třeba vyhrát?

Máme pro tebe jedinečnou nabídku! Vezmi kámoše, natočte svou originální cestu na festival a vstupenku máš v kapse! Myslím, že soutěž NAFEST není třeba představovat. Pro hodně návštěvníků Rajbasu je to každoročně očekávaný vrchol sobotního večera. Ale věřte, že mnohem víc srandy si užijete při natáčení, než jen u sledování. Tak co? Zkusíte to?
Uzávěrka přihlášek již 11.11.!


OCHUTNÁVKA RAJBASU3.11.2022
Vstupenky na Rajbas podražily. To je fakt blbá zpráva. Nemusíte však kupovat zajíce v pytli. Přijďte na nemalou ochutnávku ve středu 9.11.2022 na 218 Večer s Kotlíkem na Ulitě. Pořadem s Markem Audym a Ríšou Boudou provede Lukáš „lumír“ Hubert a vstupné je dobrovolné. Hlavně bude dostatek času se něco o těchto chlapácích dozvědět. Prej se doplňují jako uzený a pivo. Každé samo o sobě je skvělé, ale dohromady je to pecka. Čeká vás povídání o jeskyních, kávě, fotografii, chemii, filmech a humanitárních akcích. A pak na fesťáku v klídku budete poslouchat o zážitcích Marka z Balkánu nebo prohlížet Ríšovi reportážní fotky.

VÝSADBA V HOROLEZECKÉM TERÉNU30.10.2022
Tři týdny do festivalu Rajbas finišuje výsadba v rámci akce Stromy pro Moravský kras. Sadili jsme v exponovaném terénu dle klasifikace stupnice UIAA (1. stupeň, volné lezení). Raději jsme se vyhnuli rajbasu. To není myšlen ten blanenský 🙂 Dle lezecké hantýrky je "rajbas" lezení po strmě nakloněné rovině, převážně bez chytů, kde je pro úspěšný přelez klíčové kvalitní tření lezeček. Za ranní mlhy, s hrstkou dobrovolníků, jsme vysadili na škrapové stráni nad základní školou v Ostrově u Macochy sad. Z původního sadu zde zůstalo jen pár švestek. Nyní je zde vysazeno na 75 slivoní, třešní a oskeruší. Opravdu jsme si mákli, ale výsledek stojí za to!

Host na WAU - Štěpán Rak29.10.2022
Letošním hostem WAU! – přehlídky dobrodružných prezentací dětí a mládeže bude paleontolog Štěpán Rak!
Štěpán vystudoval geologii na Masarykově univerzitě v Brně a úspěšně dokončil postgraduální studium na Univerzitě Karlově. Nyní se profesionálně věnuje geologické a paleontologické osvětě pro děti i dospělé. Můžete s ním zažít besedu indoor i v terénu najít svého prvního trilobita.Nám na WAU Štěpán nachystal cestu do pravěku, slíbil zázraky evoluce, divy přírody a výjimečné zkameněliny. A prý se nebudeme jen dívat ….. No není tohle důvod navíc nachystat letos na WAU taky svou prezentaci?